12 lipca mieszkańcy Głubczyc uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.
11 i 12 lipca 1943 r. UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Wykorzystując fakt gromadzenia się w niedzielę ludzi w kościołach (11 lipca 1943 r.) w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów, zwanej „Krwawą niedzielą”.
Dbając o pamięć o tych trudnych wydarzeniach 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Również w Głubczycach oddano hołd pomordowanym, organizując apel pod przy Kamieniu Pamięci na Cmentarzu Komunalnym. Wartę honorową, składanie kwiatów i zniczy pod symbolicznym grobem pomordowanych uświetniły wierszowane refleksje i odczytane zapiski wspomnień Marii Farasiewicz, polonistki z Zespołu Szkół Mechanicznych. Wśród zebranych licznie uczestników nie mogło zabraknąć Edwarda Wołoszyna, którego szczególnie cieszyła obecność dzieci z przedszkoli i szkół.

– My się tutaj zbieramy po to, aby przypomnieć tę niezwykle tragiczną historię w dziejach naszego narodu, a ponieważ nasze środowisko głubczyckie w większości to jest środowisko kresowe, tym bardziej jesteśmy zobowiązani tradycją czy sposobem myślenia o tych wszystkich wydarzeniach w sposób pokoleniowy – mówił Edward Wołoszyn, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. – Staram się przekazać te tradycje w młodsze ręce, licząc na to, że będą pamiętali o tych tragicznych wydarzeniach w naszej historii – dodał z nadzieją.
W uroczystym upamiętnieniu uczestniczyła również Amelia Mamczar, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP oraz prezesa zarządu Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Przypomnijmy, że określenie „zbrodnia wołyńska” dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach byłego województwa wołyńskiego, ale także w województwach lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia), a także w województwach lubelskim i poleskim. Obecny stan badań nad tym tragicznym wydarzeniem można zobaczyć na portalu zbrodniawolynska.pl, gdzie znajduje się m.in. baza ofiar czy dokumentacja zdjęciowa.